Ogłoszenia duszpasterskie 30-07-2017

SIEDEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 30 lipca 2017.

 1. Mija połowa wakacji. Wraz z początkiem obecnego tygodnia rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe.2.
 2. W najbliższy wtorek, 1 sierpnia, przypada 73. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Będziemy wspominać też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków. 
 3. W środę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione. 
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Przez  wstawiennictwo św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów, którego wspomnienie liturgiczne przypada 4 sierpnia, akurat w pierwszy piątek miesiąca, będziemy dziękować Panu Bogu za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, również z naszej wspólnoty parafialnej. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej o godz. 1600. Odwiedziny chorych od godz. 900.
 5. W dniu 8 sierpnia do naszej parafii dotrze XXVI Dominikańska Piesza Pielgrzymka. Organizatorzy proszą parafian o okazane wsparcie poprzez udzielenie noclegów pielgrzymom. Informację o możliwości przyjęcia pielgrzymów pod swój dach można przekazać już teraz, dzwoniąc pod numer klasztornej furty (12 423 16 13) lub wysyłając e-mail pod adres wymieniony na stronie internetowej pielgrzymki
 6. W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, będziemy przeżywali święto Przemienienia Pańskiego.  Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Panu Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Pan Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. W tym dniu będziemy przeżywać Dobę Eucharystyczną. Rozpoczniemy ją wystawieniem Najświętszego Sakramentu o godz. 700 a zakończymy ją Apelem Jasnogórskim o godz.21.  Z racji, że Doba Eucharystyczna w tym roku przypada w niedzielę nie będę wypisywał poszczególnych ulic ale bardzo zachęcam do osobistej adoracji.
 7. Pragnę jeszcze raz podziękować wspólnocie parafialnej za życzenia imieninowe, kwiaty, modlitwy, zamówione msze św. i wszelką życzliwość.
 8. Za tydzień o posprzątanie kościoła proszę panie: Katarzynę Łapeta, Marzenę Hejduk, Magdalenę Rebane.

W tym tygodniu patronują nam:

 • 31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów (wspomnienie obowiązkowe);
 • 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów (wspomnienie obowiązkowe);
 • 4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu.