Ogłoszenia duszpasterskie 15-10-2017

DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 15 października 2017

1. W jutrzejszy poniedziałek, 16 października, przypada 39. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Decyzją polskiego Parlamentu dzień 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i  wyrozumiałości, mądrości…”. Dziś Panu Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę św. papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze.

2. W dzisiejszą niedzielę, którą świętujemy jako Dzień Papieski, swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu św. Jana Pawła II. Jak pamiętamy, głównym celem Fundacji jest promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Z tych środków między innymi fundowane są stypendia dla uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z ubogich rodzin. Dlatego polecam tę dzisiejszą zbiórkę życzliwości parafian.

3. Jutro w poniedziałek, 16 października przypada uroczystość odpustowa w naszej parafii ku czci patronki św. Jadwigi Śląskiej. Święta Jadwiga to księżna, wzorowa żona i matka, troskliwa opiekunka ubogich i chorych, fundatorka szpitali i kościołów. Msza św. odpustowa w intencji parafian będzie odprawiona 16 października o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie i Słowo Boże wygłosi ks. generał Stanisław Rospondek, mój poprzednik, wieloletni proboszcz i budowniczy tej świątyni. Serdecznie zapraszam wszystkich parafian do udziału we mszy św. i skorzystania z łask odpustowych.

4. W dzisiejszą niedzielę o godz.12.00. msza św. dla dzieci z naszej parafii przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. Po mszy św. spotkanie z rodzicami.

5. Przed nami kolejny różańcowy tydzień. Nie lekceważmy tego daru Bożej Opatrzności. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. „Kto mieczem wojuje, od miecza ginie”. Naszym orężem jest różaniec, w myśl zawołania: „Zło dobrem zwyciężaj”.

6. W środę, 18 października, w kalendarzu liturgicznym przypada święto św. Łukasza Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw za Pracowników Służby Zdrowia. Gorącą modlitwą obejmiemy wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie.

7. Dziękuje bardzo panu Piotrowi Wewiór za przyłączenie prądu do garażu.

8. Dziękuję za ofiary na ogrzewanie kościoła parafianom z ul. Wypalanki. Dziękuję również zbierającym te ofiary osobom z Rady Parafialnej.

9. Dziękuję bardzo paniom: Iwonie Bartosiewicz, Jadwidze Janyst, Marii Wolańskiej za posprzątanie kościoła i kwiaty przed ołtarzem. Serdeczne Bóg zapłać.

W tym tygodniu patronują nam:

  • 16 X – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia; jest patronką pojednania narodów, szczególnie czczona jest na Śląsku, zarówno przez Polaków, jak i Niemców; z  wyjątkowym duchowym męstwem znosiła liczne nieszczęścia, które na nią w życiu spadały (wspomnienie obowiązkowe);

  • 17 X – św. Ignacy Antiocheński (†ok. 117), biskup i męczennik, uczeń św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria); w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć; jest jednym z  pierwszych ojców Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);

  • 20 X – św. Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znany z niezwykłej pracowitości i wielkiego miłosierdzia (wspomnienie obowiązkowe);                                 
  • 21 X – bł. Jakub Strzemię (1340-1409), franciszkanin, biskup, gorliwy misjonarz Kresów Wschodnich (wspomnienie obowiązkowe).