Ogłoszenia duszpasterskie 25-03-2018

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ  25 marca 2018

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Na początku każdej Mszy św. błogosławię palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy.

2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 1800. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja potrwa do godz. 2100. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 900.

5. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 1800, wcześniej droga krzyżowa o godz. 1500 w godzinie miłosierdzia, w godzinie śmierci Jezusa. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 2200.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów o godz. 900, 1100, 1300.

7. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 1800. Na tę liturgię proszę o przyniesienie świec.

8. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 600 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Jezus zmartwychwstał i jest z nami. Bardzo proszę do asysty druhów OSP, proszę również mężczyzn do baldachimu, chorągwi, krzyża i figurki Chrystusa Zmartwychwstałego.

9. Dziś na mszy św. o godz. 1200 gościmy dzieci przygotowujące się do pierwszej komunii św. ze szkoły katolickiej z ul. Górna 12.

10. Dziś na godz. 1500 proszę kilka chętnych osób o pomoc przy ubieraniu Bożego Grobu i Ciemnicy.

11. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

12. Chcę bardzo podziękować za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu: z ul. Bałtyckiej, ul. Barwnej, ul. Zuchów. Dziękuję bardzo osobom zbierającym te ofiary.

13. Dziękuję bardzo Państwu: Felicji Błoch, Urszuli Stępień, Elżbiecie Kozera za posprzątanie kościoła. Serdeczne Bóg zapłać. Za tydzień o posprzątanie kościoła proszę Państwo: Kowalczyk Elżbietę, Kowalczyk Agatę, Agnieszkę Rajczykowską, Magdalenę Moryń.