Ogłoszenia duszpasterskie 28-01-2018

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU  28 stycznia 2018

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE W DZIEŃ WIZYTACJI KS. ARCYBISKUPA

1. W piątek, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu – zgodnie z żydowskim prawem – w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Panu Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przyniesiemy świece. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. W tym dniu przeżywamy 6 rocznicę ingresu do Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Ks. Arcybiskupa Wacława Depo. W modlitwach polecamy Bogu Jego osobę i służbę Kościołowi.

2. Z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego. Zbiórka do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w winnicy Pańskiej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Odwiedziny chorych od godz. 900. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 1600. W sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece naszą codzienność.

4. Dziękuję bardzo Paniom: Jolancie Czaja, Jolancie Włodarczyk, Annie Atłasik, Małgorzacie Czyż, Magdalenie Beśka za posprzątanie kościoła i kwiaty przed ołtarzem. Serdeczne Bóg zapłać. Dziękuję bardzo wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Przypominam, że każdy wierny w czasie wizytacji pasterskiej biorący udział w czynności świętej, której przewodniczy wizytator, zyskuje odpust zupełny.

5. Za tydzień z racji ferii nie będzie spotkania dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Spotkanie to odbędzie się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego.

6. Zachęcam do czytania prasy katolickiej a szczególnie naszego katolickiego tygodnika Niedziela. W najnowszym numerze m.in. artykuł – ,,Wielka tajemnica powołania” o powodach dla których niektórzy ludzie wybierają drogą ewangelicznego powołania.

7. Dzisiejsza niedziela to dzień wizytacji kanonicznej naszej parafii przez księdza Arcybiskupa Metropolitę Wacława. Pragniemy złożyć Mu serdeczne podziękowanie za Jego troskę o duchowe dobro naszej wspólnoty, za skierowane do nas Słowo Boże, za umocnienie nas w wierze oraz zapewnić o naszej stałej pamięci modlitewnej o Pasterzu naszej archidiecezji przed Obrazem naszej Matki Bożej z Wypalanek. Jesteśmy tym bardziej zobligowani do pamięci modlitewnej za naszego Arcypasterza gdyż mamy w naszym kościele witraż św. Wacława patrona naszego ks. Arcybiskupa, który nam przypomina o Osobie Ojca naszej Archidiecezji.

W tym tygodniu patronują nam:

  • 31 I – św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel salezjanów i Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, wielki pedagog i apostoł młodzieży (wspomnienie obowiązkowe);

  • 3 II – św. Błażej, biskup i męczennik z IV wieku, jego pomocy wzywamy w chorobach gardła (wspomnienie dowolne); tego samego dnia św. Oskar (801-865), biskup, benedyktyn, misjonarz Skandynawii, patron Szwecji (wspomnienie dowolne).